Kríž v chotári nad Hnúšťou

warning: Parameter 1 to profile_load_profile() expected to be a reference, value given in /data/www/fara/hnusta/includes/module.inc on line 462.

Kríž nad Hnúšťou "Pri Ježišovom kríži stála jeho matka, sestra jeho matky, Mária Kleopasova a Mária Magdaléna. Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: „Žena, hľa tvoj Syn“. Potom povedal učeníkovi: „Hľa, tvoja matka“. A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe.
Denne prichádzame pod kríž, ktorý je vsadený do tvrdej pôdy na Kalvárii. Aj dnes, 28. augusta 2010 prichádzame na miesto, kde sme po 53 rokoch osadili nový kríž. Kríž, je názov malého kopca nad železničnou stanicou v Hnúšti, ktorý je majetkom rímskokatolíckej cirkvi.

Mladí si určite kladú otázku, prečo sa toto miesto nazýva Kríž, či Pri kríži? A kde je kríž? Správna úvaha. Lenže kríž tam skutočne bol. Ale približne pred 53 –mi rokmi sa našiel jeden „súdruh“ hnúšťan, ktorému ten kríž prekážal. Kríž zrúbal a zahodil do húštiny.
Zosnulá pani Zacharová túto smutnú správu nahlásila pánu dekanovi Tokarčíkovi. Zničený kríž spálili. Pani Zacharová spomína ďalej: S krížom sa nikdy nezahrávajte, ale si ho skutočne vážte – tomu človekovi do roka zomrela manželka a ostali vo veľkej chudobe – on „azda hrdina“ s troma synmi.
Teraz po pol storočí hnúšťanský kopec Kríž je znova ozdobený krížom, vďaka pánu kanonikovi Michalovi Jenčovi a mnohým obetavým chlapom, ktorí venovali svoj čas a sily na osadenie nového kríža.
Budeme sa všetci modliť aby tento kríž už nikdy nikomu neprekážal. Znamenie kríža, ktoré zachraňovalo Izraelitov na púšti na ceste do zasľúbenej zeme bol medený had. Nech aj tento kríž je tu znamením pre všetkých, ktorí v tomto meste žijú, ktorí sa na toto miesto pozrú, alebo prídu pred tento kríž.
Matka zasvätená obete, daj nám porozumieť, že aj my musíme zdieľať kríž so Spasiteľom, podporuj statočnosť tých, čo trpia pre Krista, pomáhaj chorým a slabým, aby statočne niesli skúšky, buď oporou tých, čo duševne trpia a krvácajú v srdci, nauč nás v škole utrpenia milovať Spasiteľa! Ty, ktorá si s Kristom vystupovala na Kalváriu, vlej nám odvahu, aby sme uniesli svoj kríž.
Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí pomohli pri obnovení kríža nad Hnúšťou.

Komentáre

Hi all

konsolidacja zadłużenia Sanok kredyt konsolidacyjny Stalowa Wola konsolidacja kredytów Krosno.
jaki kredyt konsolidacyjny Nisko konsolidacja kredytu Ropczyce konsolidacja dla zadłużonych Dębica.
pożyczka na oświadczenie Kielce kredyty Tomaszów lubelski pożyczka bez bik Skarżysko-Kamienna.