Privítanie

warning: Parameter 1 to profile_load_profile() expected to be a reference, value given in /data/www/fara/hnusta/includes/module.inc on line 462.

KostolSrdečne Vás vítame na stránkach Rímskokatolíckej Cirkvi, farnosť Hnúšťa, ktorá patrí do Rožňavskej diecézy.

Farnosť Hnúšťa patrí medzi staré farnosti. Pred rokom 1550 boli na území terajšej farnosti podľa svedectva kanonických vizitácii tri farnosti: Rimavsko brezovská, Hnúšťanská a Klenovská. Pastoračnú starostlivosť v súčasnosti vykonáva Mgr. Jozef Trubíni, vo funkcii farára. Okrem mesta Hnúšte tu patria tieto filiálne obce: Hačava, Klenovec, Kyjatice – Kadlub a Rimavské Brezovo s osadou Záhrady a Likier. Bola zriadená v roku 1769. Patrí do rožňavskej diecézy a Malohontského dekanátu (Rimavsko – sobotský) so sídlom v Rimavskej Sobote. Farnosť má vyše 11 000 obyvateľov. Ku Katolíckej cirkvi sa hlási 3 540 obyvateľov.

Ešte niekedy v polovici roka 1998 začal vo farnosti vychádzať občasník Semienko. Je to evanjelizačný časopis, ktorý informuje o živote vo farnosti, kde môže prispievať každý. Farnosť úspešne v minulosti reprezentovali žiaci a študenti miestnych škôl na biblických olympiádach. Na farskom úrade si môžeme požičať rôzne knihy.

Vo farnosti pôsobí Ružencové bratstvo, Bratstvo Božského Srdca Ježišovho, Spolok Svätého Vojtecha, Mariánska légia. Deti každý rok koledujú Dobrú novinu a pred Vianocami dospelí Kto dá prístrešie sv. Rodine.

Vo filiálke v Klenovci sme roky mávali sv. omše v klube dôchodcov. V roku 2003 sa veriaci poskladali a kúpili domček, ktorý bol upravený na kaplnku Panny Márie Pomocnice kresťanov. Svätá omša je v nedeľu o 8,45 hod.

V nemocnici sa už od roku 1990 slúži svätá omša a vysluhujú sviatosti chorým. Svätá omša je o 7,30 hod.